Co zrobić, żeby uniknąć bólu pleców podczas grania?

Co zrobić, żeby uniknąć bólu pleców podczas grania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szybka gra na 10 minut zamieniła się w kilkugodzinny maraton grindowania? Znamy to. Podczas takiej sesji można się zapomnieć i nie odrywać od komputera czy konsoli przez dłuższy czas. 

O ile jedzenie i płyny spokojnie uzupełnimy później, tak nasz kręgosłup może być mniej wyrozumiały.

Przede wszystkim – odpowiednie stanowisko!

Pamiętasz plakaty wiszące w sali informatycznej z czasów szkoły podstawowej? Przedstawiona na nich była prawidłowa postawa podczas siedzenia przy komputerze. Wtedy wydawało się to „nudne i głupie”, a teraz człowiek pluje sobie w brodę za każdym razem, kiedy łupie go w krzyżu.

Jeśli grasz w pozycji siedzącej, zadbaj o stanowisko, które będzie dopasowane do Twojego wzrostu i wagi. Krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki, a także mieć taką wysokość, aby całe stopy dotykały podłogi. Siedzisko nie może uciskać na uda, kolana powinny być minimalnie wyżej niż biodra. Oparcie krzesła musi mieć lekkie wybrzuszenie na wysokości lędźwi, a w miejscu kręgów piersiowych powinno być lekko wklęsłe. 

Jeśli nie posiadasz takiego fotela i siedzisz na zwykłym krześle, staraj się podkładać pod plecy poduszkę lub zrolowany ręcznik. Zaleca się także, aby siedzenie było lekko niestabilne – zmusza to ciało do ciągłego balansowania i pobudza do pracy mięśnie przykręgosłupowe. Dlatego warto położyć na fotel nakładki do siedzenia aktywnego (różnego rodzaju „jeżyki” czy „berety”) lub zastąpić go piłką gimnastyczną.

Nie zapominaj o odpowiednim ustawieniu monitora. Powinien on znajdować się mniej więcej na wysokości wzroku albo lekko poniżej.

Zachowaj prawidłową postawę

Dobrze wyprofilowane stanowisko to nie wszystko. Trzeba jeszcze przy nim prawidłowo siedzieć.

Zobrazowanie odpowiedniej postawy najlepiej przedstawia dr Bolesław Paluch:

„Co się dzieje, gdy zobaczymy przystojnego mężczyznę, kobietę? Każdy reaguje podobnie: odruchowo unosi brodę, wciąga brzuch, ściąga do tyłu łopatki i wypina pierś do przodu. I tak właśnie wygląda prawidłowa sylwetka”.

Ruszaj się, przynajmniej raz na jakiś czas

Przy wadze 70 kg nacisk na kręgosłup podczas siedzenia to jakieś 140 kg. Wielogodzinne granie w pozycji siedzącej jest zagrożeniem zdrowotnym, ponieważ przestają wtedy pracować mięśnie. Ruch jest niezbędny, chociażby do optymalizacji przepływu krwi czy wydzielania hormonów. 

Co istotne, to nie siedzenie jako takie ma szkodliwy wpływ na aktywność mięśniową i zdrowie. To brak aktywności mózgu, który „zasypia”, gdy siadamy na długi czas. Podczas grania jedyne ruchy, jakie wykonujemy, to uderzanie palców w klawiaturę i ruchy ręką podczas przesuwania myszki. Ewentualnie praca nadgarstków, jeśli gramy na padzie. Reszta ciała „znika” wtedy z mózgu i przestaje pracować.

Wiemy, że czasami oderwanie się od gry może być trudne, szczególnie kiedy zanurzymy się w świecie gry, jednak postaraj się zrobić sobie 5–10 minut przerwy, mniej więcej co 45 minut, np. kiedy dojdziesz do checkpointu. Wstań, poprzeciągaj się i przejdź się po pokoju.

Specjalne ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Warto wdrożyć do swojego życia ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie tułowia, czyli klatki piersiowej, brzucha, pleców i miednicy. Pomoże to w złagodzeniu bólu dolnej części pleców i poprawi stabilność oraz równowagę. Jednym z najlepszych treningów na kręgosłup jest pływanie – samo przebywanie w wodzie ma dobroczynny wpływ na plecy.

Zdj. główne: Florian Olivo/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*