Co charakteryzuje idealny monitor dla gracza?

1170
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Granie w najnowsze gry komputerowe wymaga nie tylko mocnego komputera z odpowiednią mocą obliczeniową, lecz także właściwego monitora dla gracza. Jak wybrać model, który spełni wszelkie wymagania?

Nowoczesne gry komputerowe są niezwykle atrakcyjne wizualnie. Grafika w wysokiej rozdzielczości potrafi zadziwić swoją szczegółowością, a w wielu przypadkach w zasadzie niczym się nie różni od prawdziwego filmu. To, co ma wpływ na radość płynącą z rozgrywki, to jednak nie tylko perfekcyjne połączenie karty graficznej i procesora, lecz także monitor. To na nim wyświetlany jest obraz generowany przez komputer i to od niego zależy jego rozdzielczość, szczegółowość, jasność czy klarowność barw oraz płynność wyświetlania kolejnych klatek. Czym charakteryzuje się idealny monitor dla gracza i jak wybrać model, który spełni nasze wymagania i oczekiwania?

Wielkość i proporcje ekranu definiują radość płynącą z rozgrywki w najnowsze tytuły

Zdecydowanie najważniejszym parametrem każdego monitora jest jego przekątna, którą warto dopasować nie tylko do oczekiwań względem fizycznej wielkości wyświetlanego obrazu, lecz także dostępnego miejsca na biurku czy odległości oczu gracza od ekranu. Nie zawsze bowiem największy ekran będzie najlepszym wyborem, szczególnie w małych pokojach, w których brakuje wolnej przestrzeni.

Monitory dla graczy powinny mieć przekątną w zakresie od 21 do 29’’, która zapewnia najlepsze wrażenia płynące z zabawy. Taka wielkość jest optymalna zarówno w kwestii zajmowanej przestrzeni na biurku, jak i w kwestii odległości ekranu od oczu gracza, dlatego warto przekonać się do zakupu monitora o przekątnej znajdującej się właśnie w tym zakresie. Jeśli dysponujesz większą ilością miejsca na biurku – możesz także zdecydować się na większy model.

Istotne są też proporcje obrazu. Obecnie najpopularniejsze to 16:9 – idealne do grania w większość współczesnych tytułów gier oraz 21:9 – najlepsze między innymi do zabawy w gry samochodowe, w których wymaga się szerokiego pola widzenia. Pierwsza liczba odpowiada za szerokość ekranu, druga zaś za jego wysokość.

Rozdzielczość i odświeżanie – o tych parametrach nie można zapomnieć

Rozdzielczość ekranu ma większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Jeszcze do niedawna królowała rozdzielczość FullHD, czyli 1920 x 1080 pikseli, która zapewnia co prawda stosunkowo szczegółowy obraz, lecz tylko w monitorach mniejszych niż 21 cali. Obecnie jednak producenci odchodzą od tej rozdzielczości na rzecz znacznie wyższych, np. 1440p lub 4K. Warto jednak pamiętać, że wraz z rozdzielczością rosną także wymagania sprzętowe gier, o czym wiele mówi między innymi fakt, że w rozdzielczości 4K karta graficzna musi przetworzyć 4-krotnie więcej pikseli niż w rozdzielczości FullHD. Optymalnym wyborem współcześnie okazuje się rozdzielczość 1440p, czyli 2560 x 1440 pikseli.

Nie można zapomnieć także o odświeżaniu. Najpopularniejsze monitory do pracy biurowej wymieniają wyświetlany obraz 60-krotnie w ciągu sekundy (60 Hz), co jest jednak zdecydowanie zbyt niską wartością do grania w wymagające gry, szczególnie na poziomie profesjonalnym. Warto zdecydować się na monitor z matrycą minimum 75 Hz, a najlepiej 144 Hz, która zapewni płynny obraz podczas nawet najbardziej dynamicznej rozgrywki w tytuły FPS.

Matryca IPS, VA czy TN?

Równie ważna co wielkość, jest także zastosowana matryca, od której zależy jakość wyświetlanego obrazu, jego jasność oraz kąty widzenia. We współcześnie produkowanych modelach znajdziemy głównie matryce IPS, TN oraz VA. Co ciekawe, producenci sprzętu komputerowego dopracowali poszczególne matryce w zasadzie do perfekcji i rozróżnienie wszystkich wariantów może być nie tyle trudne, ile wręcz niemożliwe. Gracze to jednak bardzo wymagająca grupa docelowa i w przypadku takiego użytkowania komputera różnice mogą się uwidaczniać.

Matryca TN wyświetla piękną i głęboką czerń – często niemożliwą do odróżnienia od czerni wyświetlanej przez ekrany OLED, charakteryzuje się krótkimi czasami reakcji matrycy na sygnał wejściowy (nawet 1 milisekunda) i wysokim odświeżaniem – aż do 144 Hz, które zapewniają najwyższy poziom płynności w profesjonalnym gamingu. To doskonały wybór do grania w nocy w gry z mrocznym klimatem. Matryca VA zapewnia z kolei nieco dłuższy czas reakcji, ale dobre odwzorowanie barw i szerokie kąty widzenia. Natomiast matryca IPS, obecnie najpopularniejsza wśród producentów monitorów gamingowych, cechuje się najwyższą jakością obrazu i zarazem czasem reakcji równym 1 milisekundę. To w zasadzie zawsze optymalny wybór.

Katarzyna Synowiec

Zostaw komentarz