Ile czasu można spędzać przed komputerem, żeby nie uszkodzić wzroku?

Ile czasu można spędzać przed komputerem, żeby nie uszkodzić wzroku?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiadomo, są takie momenty, że lubimy pograć na komputerze trochę dłużej. Warto jednak zawsze mieć z tyłu głowy, jak długo można siedzieć przed komputerem, by nie narażać naszych oczu oraz jak dbać o ich higienę podczas pracy przed ekranem. 

CVS

Skrót ten może brzmieć dosyć enigmatycznie, jednak oznacza on Syndrom Widzenia Komputerowego (Computer Vision Syndrome). Ta dolegliwość została zdefiniowana w 1994 roku i określa zespół zmęczenia oka spowodowanego długotrwałą pracą przy komputerze.

Na CSV jest narażone 75% osób, które przy komputerze spędzają dziennie przynajmniej dwie godziny. Długotrwałe przesiadywanie przed komputerem może także doprowadzić do problemów z nawilżaniem spojówki oraz rogówki. Kiedy normalnie mrugamy około 12 razy na minutę, gdy siedzimy przy komputerze, robimy to pięć razy rzadziej.

Ponieważ oko przez dłuższy czas musi skupiać się na jednym punkcie, bardziej się męczy. Słabsze robią się również mięśnie gałki ocznej. Nie można też zapominać o promieniowaniu ekranu. To wszystko prowadzi do syndromu CSV, który powoduje:

  • osłabienie wzroku,
  • ból oczu,
  • swędzenie oczu,
  • zespół suchego oka. 

Co robić, by chronić wzrok?

Przede wszystkim warto poświęcić chwilę na organizację swojego miejsca do grania oraz zmiany nawyków, które towarzyszą siedzeniu przy komputerze.

  1. Aby jak najbardziej zwiększyć dopływ naturalnego światła, ustaw monitory bokiem do okna.
  2. Oczy nie powinny być bliżej ekranu niż 40 cm.
  3. Co około 20 minut powinno robić się kilkudziesięciosekundowe przerwy, w których trakcie należy intensywnie mrugać. Dzięki temu nawilżymy oko. 

Możecie także zrobić swoim gałkom ocznym krótką gimnastykę i wzmocnić ich mięśnie. Popatrzcie przez chwilę w dal, potem pod różnymi kątami na boki, a następnie kreślcie wzrokiem ósemki. Warto także zadbać o to, aby powietrze w miejscu pracy nie było zbyt suche. Najlepsza wilgotność powietrza to około 50%, a pomóc w jej uzyskaniu mogą Wam nawilżacze powietrza.

Okulary pomogą?

Zwykłe okulary korekcyjne raczej Wam nie pomogą. Jeżeli chcecie ochronić Wasze oczy przed promieniowaniem elektromagnetycznym oraz odblaskami od monitorów, to warto zainteresować się okularami ze szkłami z powłokami antyrefleksyjnymi. Sprawiają one, że Wasz wzrok będzie się mniej męczył, ponieważ poprawiają one kontrast oraz ostrość widzenia. Są niemal w stu procentach przejrzyste, a także eliminują odbicia i oślepiające odblaski, które mogą powstać na powierzchni szkła.

Warto także zwrócić uwagę na odpowiednie oprawki. Powinny być one lekkie, ale wytrzymałe i dobrze dopasowane tak, żebyście nie musieli co chwilę ich poprawiać. 

Pamiętaj o nawilżaniu!

Jak już wspomnieliśmy, podczas pracy przed komputerem znacznie mniej mrugamy. To sprawia, że nasze oczy są bardziej suche, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnym nawilżaniu. Najlepsze będą krople do oczu, których powinniście używać kilka razy dziennie. Podczas ich wyboru zwracajcie uwagę, by były one bez konserwantów, ponieważ mogą wywołać alergie lub podrażnić oczy.

Możecie także zainteresować się żelem z chabrem bławatkiem, rumiankiem albo arniką. Taki okład łagodzi podrażnienia, odświeża gałkę oczną i eliminuje dolegliwość przekrwionych oczu.

Zdj. główne: Jorge Ramirez/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*