Bezpieczeństwo w sieci – jak zabezpieczyć się przed zagrożeniami?

Bezpieczeństwo w sieci – jak zabezpieczyć się przed zagrożeniami?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Bezpieczeństwo cyfrowe (ang. cybersecurity) to dziś jedno z najważniejszych obszarów, które powinna zabezpieczyć każda osoba korzystająca z Internetu. Wykradanie danych i oszustwa internetowe są prawdziwą plagą. Codziennie opracowywane są nowe metody cyfrowych ataków. Można się przed nimi zabezpieczyć na kilka sposobów. Ważne jest, by ustawiać silne hasła, jeśli można, to dwuskładnikowe. Niezbędne jest zainstalowanie programu antywirusowego, który będzie tamą dla największych zagrożeń, takich jak np. Trojan. Coraz więcej firm decyduje się też na zatrudnienie osoby dbającej o cyberzabezpieczenia.

Trojan – najgorszy wróg cyberbezpieczeństwa

Koń trojański (ang. trojan horse) popularnie nazywany Trojanem, to najbardziej niebezpieczny z wirusów. Nazwa jest zasadna, ponieważ ukrywa się on pod postacią aplikacji czy programu. Zamieszczony w kodzie wirus lub ransomware jest instalowany razem z plikiem i infiltruje komputer, wyłączając kolejne programy. Może on zainfekować także telefony, na których jak wiadomo jest sporo poufnych informacji. Skuteczne oprogramowanie antywirusowe może szybko zareagować na próbę zainstalowania Trojana. Co więcej – poinformuje o tym użytkownika, tak że będzie on mógł w przyszłości unikać niebezpiecznych witryn czy aplikacji.

Który antywirus jest najlepszy?

Na rynku jest sporo programów antywirusowych, można więc spokojnie wybrać taki, który będzie spełniał potrzeby użytkownika. Dostępna są rozwiązania takich znanych marek jak: Norton AntiVirus, ESET NOD32 Antivirus, McAfee AntiVirus i AVG AntiVirus, Kaspersky Anti-Virus czy Bitdefender Antivirus. Różnią się one ceną, zakresem ochrony i opcjami dodatkowymi. Program antywirusowy powinien gwarantować zabezpieczenie przed wszystkimi możliwymi aktualnymi zagrożeniami, w tym ransomware i spyware, a także skuteczny Firewall. Dodatkowo może zapewniać ochronę kamery, tworzenie kopii zapasowych w chmurze (funkcja bardzo potrzebna w dobie pracy zdalnej) czy ochronę rodzicielską. 

Przydatne dla użytkownika, a bardzo uciążliwe do obejścia dla hakerów, są sieci VPN, która zapewniają danym bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznych sieci – niektóre antywirusy udostępniają również opcję podpięcia się pod tę sieć. Przy wyborze programu antywirusowego można wziąć pod uwagę opinie o danym produkcie. Ranking antywirusów da pogląd na to, który z programów cieszy się największą popularnością i jakie opcje posiadają poszczególne z nich. 

Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa

W przypadku firm czy też instytucji publicznych bezpieczeństwo cyfrowe jest szczególnie istotne. Coraz częściej mają więc specjalne zespoły, które zajmują się wykrywaniem i neutralizacją zagrożeń, a także zabezpieczaniem przed nimi. Zawodowym wykrywaniem zagrożeń zajmują się specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Są przygotowani pod kątem wykorzystania technologii do prewencji w tej dziedzinie. Jako eksperci są też w stanie lepiej wybrać program antywirusowy pod kątem preferencji firmy, dla której pracują. Mają za zadanie dbać o aktualizowanie zabezpieczeń i sprawdzanie ich legalności, a także optymalne wykorzystanie dostępnych opcji antywirusa. 

Cybersecurity jest jednym z ważniejszych zakresów działań firm i pracowników zdalnych. Zabezpieczanie przed kradzieżą danych i włamaniami hackerskimi jest niezbędne, ponieważ mogą one doprowadzić nawet do upadku firmy czy utraty pracy. Aby ochronić cyfrowe urządzenia, warto przygotować i wdrożyć politykę bezpieczeństwa, obejmującą wgranie i regularne aktualizowanie programu antywirusowego, a także stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Fot.: rawpixel.com/pl.freepik.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*