Czym jest usługa WHOIS i jakie informacje można uzyskać za jej pomocą?

Czym jest usługa WHOIS i jakie informacje można uzyskać za jej pomocą?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każda strona internetowa ma swoją domenę, która służy jako adres IP, umożliwiający dostęp do strony przez sieć. Usługa WHOIS jest narzędziem, które umożliwia uzyskanie informacji o właścicielu danej domeny, w tym jego nazwiska, adresu e-mail i numeru telefonu. W poniższym artykule omówimy, czym jest usługa WHOIS i jakie informacje można uzyskać za jej pomocą.

Czym jest usługa WHOIS?

Usługa WHOIS jest publicznym rejestratorem informacji o właścicielach domen internetowych. To narzędzie umożliwia uzyskanie informacji o osobach, firmach lub organizacjach, które zarejestrowały określoną domenę. Usługa ta jest powszechnie wykorzystywana przez osoby i instytucje, które chcą skontaktować się z właścicielem strony internetowej lub sprawdzić, czy dana domena jest dostępna do rejestracji.

Jakie informacje można uzyskać za pomocą usługi WHOIS?

Za pomocą usługi WHOIS można uzyskać wiele informacji na temat domeny internetowej, takich jak nazwa i adres firmy lub osoby, która zarejestrowała daną domenę, data rejestracji, data wygaśnięcia, dane kontaktowe właściciela, a także informacje o serwerze DNS i dostawcy hostingu.

W przypadku domen handlowych, takich jak .com, .net czy .org, można uzyskać jeszcze więcej informacji, takich jak nazwa firmy, adres, numer telefonu i adres e-mail. W przypadku domen narodowych, takich jak .pl czy .de, dostępne informacje mogą się różnić w zależności od kraju, w którym domena została zarejestrowana.

Jak wykorzystać usługę WHOIS?

Usługa WHOIS jest bezpłatna i dostępna publicznie, co oznacza, że każdy może ją wykorzystać. Aby uzyskać informacje za pomocą usługi WHOIS, wystarczy wpisać nazwę domeny w pole wyszukiwania na stronie, która udostępnia usługę WHOIS, takiej jak domeny.pl/whois.html. Po wprowadzeniu nazwy domeny, zostaną wyświetlone informacje o właścicielu, które są dostępne publicznie.

Prywatność danych a usługa WHOIS 

Mimo że usługa WHOIS umożliwia uzyskanie informacji o właścicielach domen internetowych, wiele osób obawia się, że ich prywatność może zostać naruszona. Właściciele domen mają jednak możliwość zabezpieczenia swoich danych osobowych przed publicznym dostępem. W tym celu można wykupić opcję prywatności domeny, która pozwala na ukrycie danych właściciela domeny przed osobami, które korzystają z usługi WHOIS.

Usługa WHOIS jest narzędziem, które umożliwia uzyskanie informacji o właścicielach domen internetowych. Dzięki niej można poznać nazwę i adres firmy lub osoby, która zarejestrowała daną domenę, a także uzyskać dane kontaktowe.

Fot.: Glenn Carstens-Peters/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*