Ile może zarabiać game developer?

Ile może zarabiać game developer?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok zwiększa się liczba ofert pracy, dotyczących branży gier. Jak wygląda praca game developera, ile się w niej zarabia i co trzeba zrobić, aby zacząć swoją karierę na gamingowym rynku? Sprawdźmy!

Game developer – co to takiego?

Game developer to po prostu programista gier, którego zadaniem jest stałe rozwijanie tytułów gamingowych. Specjalizuje się on w tworzeniu gier komputerowych i konsolowych. To nie jest praca dla każdego. Game developer musi znać się na wielu istotnych elementach produkcji. W małym palcu powinien mieć projektowanie 2D i 3D, muszą być mu niestraszne różnorodne języki programowania. Do tego programista gier potrzebuje niezwykle rozbudowanej umiejętności logicznego i analitycznego myślenia. 

Osoby, które chcą rozwijać się jako game deweloperzy, to najczęściej zwykli programiści i informatycy, którzy zdobywają dodatkową wiedzę poprzez liczne kursy czy ćwiczenia. Istotna w tej pracy jest nie tylko praktyka w zawodzie, lecz także łatwa komunikacja z innymi i umiejętność pracy zespołowej. Dobrze również znać różne języki – podstawowym jest angielski na poziomie zaawansowanym, aby bez problemu można było porozumiewać się z całym zespołem pracującym nad produkcją.

Zarobki game developerów

Ciężko jednoznacznie określić, ile może zarabiać programista gier. Wszystko zależne jest od wielkości produkcji oraz studia, w którym się pracuje, oraz nad ilością pracy, którą wkłada się w dane zadanie.

Nie każdy game developer ma takie same obowiązki. Jedni zajmują się tworzeniem podstaw rozgrywki, inni udoskonalają mechaniki, a jeszcze inni ulepszają i testują już stworzony w pełni produkt, aby ten nie miał błędów. Game developer może pracować z własnego mieszkania, ale głównie takie prace wykonuje się z biura, ponieważ w przypadku dużych tytułów łatwiej w ten sposób o komunikację. 

Jak jednak wyglądają zarobki game developera? Według wielu danych, początkujący programista na najniższym, czyli juniorskim, stanowisku może liczyć na miesięczne wynagrodzenie na poziomie 5–6 tysięcy złotych brutto. Stawki te szybko się jednak zwiększają, wraz z polepszaniem kompetencji programisty. Ogólne zarobki game developerów w polskich realiach wyceniane są na 20–30 tysięcy złotych miesięcznie, jeśli programista zajmuje się już tym w naprawdę profesjonalny sposób i czuwa nad istotnymi, ważnymi projektami. 

Wszyscy, którzy chcą zarabiać więcej, mogą spróbować swoich sił w firmach działających za granicą, aby zdobywać większe dochody, liczone w dolarach bądź w euro.

Dlaczego warto zagłębić się w rynek gier

Wszyscy, którzy czują się na siłach, powinni spróbować się na rynku gamingowym. Stanowiska dla game developerów są nie tylko dobrze płatne, lecz także stabilne. Tej branży nie grozi nagły upadek, który pozbawiłyby pracy miliony osób. Gry stale się rozwijają, co świetnie udowodniły w ostatnich latach. Branżą, którą najlepiej poradziła sobie w trakcie pandemii oraz innych problemów ogólnoświatowych, jest właśnie gaming. Nie tylko bez problemu utrzymał się na rynku, lecz także stale rozrastał się, zdobywając coraz to nowszych odbiorców. 

Od 2020 roku liczba osób zainteresowanych grami zwiększyła się bardzo mocno, co podniosło również popyt na nowe, ciekawe produkcje. Duże studia stale się rozbudowują i szukają pracowników na różnych stanowiskach. Warto próbować swoich sił i rozwijać się w tym kierunku, może praca marzeń czeka tuż za rogiem.

Zdj. główne: luis gomes/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*