Inwentaryzacja z technologią RFID

Inwentaryzacja z technologią RFID
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

RFID – identyfikacja radiowa – krótka historia

Program do inwentaryzacji z RFID wydaje się być wszechobecny, a do wielu produktów umieszczono już tagi RFID, jednak zwykle konsumenci tego nie zauważają. Technologia RFID kojarzona jest z Industry 4.0  choć historia tej technologii sięga czasów II wojny światowej, gdzie służyła do identyfikacji samolotów. Zastosowania cywilne zaczęły się dopiero w latach 60 – 70. Jak na razie największy komercyjny sukces odnosi od 2004, kiedy to Walmart zainwestował w RFID.

Koszt tagów, w szczególności jednorazowych, był spory w porównaniu do tagowanej rzeczy, ale dzisiaj jest to nawet koszt kilku centów dolarowych, w przypadku taga jednorazowego użytku. Znacznie to zmniejsza koszt wdrożenia i użytkowania programu do inwentaryzacji z RFID.

Coraz więcej firm interesuje się i wdraża technologię RFID choćby do inwentaryzacji dzięki czemu mogą zaoszczędzić sporo kosztów oraz roboczogodzin. 

RFID i kontrola zapasów

Program do inwentaryzacji z RFID zwiększa dokładność inwentaryzacji nawet do 99% przy jednoczesnym mniejszym nakładzie czasowym – do 90% krótsza inwentaryzacja niż tradycyjna. Zapasy będziesz mógł sprawdzić na bieżąco, w czasie rzeczywistym.

Kody kreskowe a RFID

RFID ma wiele przewag nad kodem kreskowym – fala radiowa nie potrzebuje kontaktu optycznego z tagiem, tak jak ma to w przypadku kodów kreskowych. Odczyt danych może nastąpić, przez przeszkody nawet z kilku – kilkunastu metrów. Wystarczy, że paleta z tagami przejedzie przez bramkę RFID i mamy wszystko zaksięgowane lub czytnikiem ręcznym skanujemy pokój w kilka sekund i idziemy do następnego. 

Jakie korzyści można odnieść z RFID

Przeprowadzenie fizycznej inwentaryzacji wiąże się z przeglądaniem stanu faktycznego, czyli zaglądanie na regały czy do pudeł. Wykorzystując program do inwentaryzacji z RFID można ten proces przyspieszyć, co zmniejszy jego koszty oraz nie zakłóci podstawowej działalności. Odczyt może odbywać się przez palety, pudła, opakowania. Jedynie metal jest przeszkodą przez która fala radiowa się nie „przebije”.

W trakcie kompletacji zamówienia, przy pomocy RFID jesteśmy wstanie dokładnie i szybko zlokalizować wybrane produkty na magazynie i szybciej wysłać je do klienta. Wszystkie dane trafiają do programów magazynowych w czasie rzeczywistym i to bez ingerencji człowieka. Zarządzanie zapasami i uzupełnianie niedoborów nigdy nie było łatwiejsze. 

Program RFID dla sprzedawców detalicznych zapewnia większe bezpieczeństwo, gdyż każdy ruch/przemieszczenie się może być śledzone na obiekcie od momentu wejścia, aż do momentu wyjścia. Dane które są dzisiaj jak kiedyś ropa niezwykle cenne, a dzięki RFID otrzymasz dodatkowe dany które pozwolą zoptymalizować swoją logistykę, produkcję jak i proces sprzedaży. 

System RFID 

Program do  inwentaryzacji RFID można dostosować do wielkości przedsiębiorstwa oraz by współpracował z już wykorzystywanymi programami typu ERP/WMS. Posiadając API – wszystkie dane odczytane z pomocą RFID trafią do programów przedsiębiorstwa np. magazynowych w których możemy dalej wykorzystać zebrane informacje o tym jaki obiekt gdzie i skąd wyszedł/wszedł.

Co potrzebujesz by zacząć?

Ustalić co chcesz otagować i jakie informacje śledzić. Jakiego taga powinniśmy dobrać. Gdzie chciałbyś umieścić bramki RFID/punkty odczytu. Jak bardzo chcesz zautomatyzować proces? Jakie programy obecnie używasz do których mielibyśmy przesyłać dane? Aby dobrze zacząć polecamy nasz darmowy audyt – ustalimy co możesz osiągnąć. 

Fot.: Tiger Lily/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*