Artykuł sponsorowany
Technologia 3D zrewolucjonizowała sektor produkcyjny, dzięki możliwości szybkiego wytwarzania skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, ozdobnych oraz przedmiotów codziennego użytku. W artykule omawiamy korzyści płynące z drukowania i skanowania przestrzennego.
Technologia 3D znajduje swoje zastosowanie w różnych sektorach przemysłu. Dotyczy to zarówno wytwarzania narzędzi przemysłowych, modeli stomatologicznych, tworzenia makiet i wizualizacji czy prototypowania. Drukowanie 3D jest szybką i łatwą metodą wytwarzania prostych, a także skomplikowanych fizycznych obiektów.
Drukarki 3D wytwarzają model, dodając każdorazowo warstwę materiału. Tworzywa przeznaczone do produkcji różnią się w zależności od technologii druku. Nowoczesne drukarki umożliwiają optymalizację kosztów produkcji, oszczędność czasu oraz minimalizację strat materiałowych. Warto pamiętać o tym, że części drukowane mogą zostać poddane późniejszej obróbce, aby uzyskać inne wykończenie powierzchni.
Druk 3D pozwala na odtworzenie obiektu z wysoką precyzją, dzięki czemu jest wykorzystywany również do produkcji medycznych protez, szczegółowych modeli architektonicznych, elementów maszyn i części motoryzacyjnych. Korzystają z niego zarówno duże firmy, jak i hobbyści na użytek prywatny, ze względu na tanią produkcję małoseryjną. Druk 3D wykorzystuje się do produkcji m.in. figurek, gier planszowych czy akcesoriów.
Zaawansowany technologicznie skaner 3D pozwala stworzyć trójwymiarowy model fizycznego obiektu. Skanery 3D zbierają precyzyjne dane o obiektach, przestrzeniach i budynkach, takie jak wymiary czy przebieg instalacji, a następnie zapisują wszystkie informacje w formie cyfrowej w modelu trójwymiarowym. Wygenerowany model może zostać przeniesiony bezpośrednio do drukarki przestrzennej lub frezarki do drewna.
Model można także poddać konwersji do formatu CAD (ang. Computer Aided Design), co otwiera na nowe możliwości jego wykorzystania. Skanery 3D są wykorzystywane również do powielania figurek i ozdób na podstawie wyrobów rękodzielniczych oraz do cyfrowej archiwizacji trójwymiarowych obiektów, w tym dzieł sztuki. Uzyskane modele można wykorzystać zarówno do druku 3D, jak również do projektowania gier i aplikacji VR. Technologia 3D może zostać użyta również do kontroli wymiarów liniowych lub kątowych oraz porównania wyprodukowanego detalu z modelem CAD.
Zdj. główne: ZMorph All-in-One 3D Printers/unsplash.com