Zastosowanie i funkcje drukarek przemysłowych

Zastosowanie i funkcje drukarek przemysłowych
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Etykietowanie produktów to bardzo ważny element w całym procesie produkcji. To właśnie za znakowanie i etykietowanie odpowiedzialne są drukarki przemysłowe. W jakich dziedzinach znajdują swoje zastosowanie drukarki przemysłowe? Jakie są ich funkcje i dlaczego nie da się ich zastąpić zwykłymi drukarkami? Podpowiadamy!

Czym tak właściwie są drukarki przemysłowe?

Drukarki przemysłowe to sprzęt przygotowany na intensywną i długotrwałą pracę przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Posiadają one większą szybkość wydruków, co odróżnia je od drukarek używanych w domowych warunkach. Drukarki przemysłowe używane są zarówno w niewielkich firmach, jak i w ogromnych zakładach produkcyjnych. Drukarki przemysłowe możemy podzielić na dwa główne rodzaje: drukarki dużych znaków oraz drukarki małych znaków. 

Drukarki dużych znaków to urządzenia przeznaczone głównie do drukowania opakowań zbiorczych. Dzięki swoim możliwościom znakowania nadają się one do bezpośredniego etykietowania opakowań. Drukarki małych znaków to urządzenia kompaktowe.  Zapewniają one dobrą wydajność bez konieczności okresowego serwisowania. 

Funkcje drukarek przemysłowych

Drukarki przemysłowe to urządzenia posiadające wiele funkcji, niedostępnych w drukarkach do użytku domowego. Pozwalają one na dłuższy czas pracy i większą ilość wydruków niż drukarki domowe. Z tego powodu posiadają one solidniejszą konstrukcję. Drukarki przemysłowe przeznaczone są także do innego rodzaju działań niż te domowe. Ich głównym zastosowaniem jest tworzenie etykiet oraz kodów kreskowych.

Drukarki przemysłowe, ze względu na swoje przeznaczenie, cechują się dużą precyzją wydruków na wielu powierzchniach, takich jak papier, szkło, metal oraz tworzywach PE i PP. Druk wykonany przy ich pomocy jest także odporny na wilgoć oraz ścieranie. Urządzenia przemysłowe nadają się do integracji z innymi maszynami, co stanowi duże ułatwienie podczas optymalizacji procesów produkcyjnych. Mogą być one zintegrowane np. z weryfikatorem kodów kreskowych, dzięki czemu prawdopodobieństwo pojawienia się nieczytelnego lub uszkodzonego kodu kreskowego jest bliskie zera.

Drukarki przemysłowe – gdzie znajdują zastosowanie? 

Drukarki przemysłowe pozwalają na naniesienie etykiety bezpośrednio na opakowanie produktu. Taki sposób identyfikacji produktu staje się coraz bardziej popularny. Już dziś drukarki przemysłowe znajdują swoje zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. W jakich gałęziach rynku drukarki przemysłowe są powszechnie stosowane?

  • Kosmetyka – drukarki przemysłowe powszechnie stosowane są w celu znakowanie opakowań kosmetyków i produktów higieny osobistej.
  • Farmaceutyka – większość opakowań leków znakowana jest przy pomocy drukarek przemysłowych.
  • Motoryzacja – znakowanie części samochodowych może odbywać się właśnie przy pomocy drukarek dużych znaków.
  • Artykuły spożywcze – urządzenia przemysłowe stanowią istotny element w przygotowywaniu do sprzedaży produktów spożywczych. To za ich pomocą tworzone są etykiety produktów.

Wspomniane branże to tylko niewielka część przemysłu obsługiwana przy pomocy drukarek przemysłowych. Drukarki przemysłowe obecne są we wszystkich branżach wymagających oznakowania różnorodnych powierzchni oraz nanoszenia informacji.

Fot.: andreas160578/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*