Kino domowe czy soundbar – co dobrać do konsoli?

Kino domowe czy soundbar – co dobrać do konsoli?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W grach liczy się nie tylko grafika i fabuła – w wielu przypadkach to właśnie dźwięk odgrywa kluczową rolę. Jaki sprzęt audio będzie najlepszy do konsoli?

Dlaczego warto dokupić sprzęt audio do konsoli?

To wybór, na który warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na możliwość uzyskania najlepszych doznań dźwiękowych podczas grania w ulubione tytuły. Zarówno gracze, jak i producenci zwracają coraz większą uwagę na tę kwestię. Do tego należy podkreślić, że konsole są już nie tylko urządzeniami dla graczy, lecz także do oglądania filmów na platformach streamingowych czy słuchania muzyki. Głośniki wbudowane w telewizor będą dla wielu użytkowników wystarczające, jednak jeśli chcemy skorzystać ze znacznie lepszej jakości audio, niezbędne będzie wyposażenie się w dodatkowy sprzęt.

Zarówno soundbary, jak i kina domowe mają swoje wady i zalety. Które rozwiązanie będzie lepszym wyborem?

Zalety soundbarów

Soundbary to urządzenia, które nie wymagają specjalnego przygotowania pomieszczenia pod ich montaż – są dość kompaktowe, dzięki czemu można je umieścić w praktycznie dowolnym miejscu. W większości przypadków są to urządzenia audio all-in-one, co oznacza, że w niewielkiej konstrukcji kryją kilka głośników odpowiedzialnych za różne partie dźwięku (tj. głośniki nisko-, średnio- i wysokotonowe).

Inną zaletą jest brak zbędnego okablowania – soundbar oraz dodatkowy subwoofer wystarczy podłączyć do gniazdka i telewizora, aby móc cieszyć się dobrymi doznaniami dźwiękowymi. Soundbar wyróżnia się ponadto stosunkowo niską ceną. Dla większości użytkowników będzie to dobre rozwiązanie zarówno do gier, jak i oglądania filmów czy słuchania muzyki – należy jednak podkreślić, że w większości przypadków taki sprzęt nie oferuje pełnych doznań stereo ze względu na fakt, że fale audio docierają do odbiorcy z jednej strony.

Soundbary – wady

Największą wadą soundbarów jest jakość dźwięku, która powinna być podstawą podczas wybierania urządzeń audio. Mimo tego wypadają one lepiej pod tym względem niż głośniki wbudowane w telewizor – będzie to świetne rozwiązanie dla użytkowników o standardowych wymaganiach.

Warto przede wszystkim unikać tańszych soundbarów, w których dźwięk jest uboższy w kontekście tonalnym. Takie urządzenia cechują się jedynie lepszą głośnością oraz dobrymi niskimi tonami. Co ważne, decydując się na zakup soundbara, trzeba mieć na uwadze, że nadają się one niemal wyłącznie do małych pomieszczeń. W przypadku takich urządzeń nie ma mowy o dźwięku przestrzennym – nie będą one w stanie dobrze funkcjonować w większych pokojach.

Dlaczego warto wybrać kino domowe?

Kino domowe to idealny wybór dla melomanów i miłośników kina ze względu na świetną jakość oraz przestrzenność dźwięku. Dzięki takiemu rozwiązaniu można poczuć się dosłownie tak, jak w kinie, oglądając ulubione filmy lub słuchając muzyki. Co ważne, kompletując zestaw kina domowego, użytkownik ma pewną dowolność w kwestii wybranych elementów, choć w sklepach dostępne są także gotowe komplety. Ponadto można liczyć na sporą swobodę w kwestii ustawienia poszczególnych elementów, co pozwala na łatwe dostosowanie ich położenia do układu pomieszczenia.

Minusy kina domowego

Podstawową wadą kin domowych jest ich cena, która może powstrzymywać wiele osób przed taką inwestycją. Dodatkowo wymagają one więcej miejsca niż soundbary, przez co nie sprawdzą się na przykład w małych mieszkaniach. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę większą liczbę kabli, co może jeszcze bardziej zaburzać porządek w pomieszczeniu.

Zdj. główne: Anthony : )/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*