Monitor na ścianie – czy warto powiesić?

Monitor na ścianie – czy warto powiesić?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zwiększyć ilość miejsca na biurku? Najbardziej oczywistym ruchem, który pozwala zdobyć wiele miejsca na blacie, jest powieszenie monitora na ścianie. Czy jednak warto to zrobić? Jak się do tego zabrać i czy takie rozwiązanie jest bezpiecznie? Podpowiadamy!

Podstawa – bezpieczeństwo i komfort ruchów

W kwestii wieszania monitora na ścianie należy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Takie powieszenie ekranu jest w pełni komfortowe i nie powoduje żadnych problemów. Jeśli monitor będzie prawidłowo zamontowany, nigdy nie spadnie, dzięki czemu nic mu się nie stanie ani w żaden sposób nie zagrozi osobie przy biurku. Prawda jest taka, że to bezpieczniejsze rozwiązanie od monitora trzymanego tak po prostu na biurku. Stojący na biurku ekran nie jest przytwierdzony, a zwierzęta czy małe dzieci mogą w łatwy sposób pociągnąć za kable lub za ramę, co może doprowadzić do przypadkowego zrzucenia. Przy uchwycie na ścianie takie ryzyko nie występuje. Monitor jest na stałe połączony z ramieniem, dlatego, jeśli miałby spaść, to z całą konstrukcją – co jest praktycznie niemożliwe w przypadku prawidłowego montażu.

StartupStockPhotos/pixabay.com

Wybór uchwytu zależny od potrzeb

Uchwyt umożliwia nie tylko zachowanie porządku na biurku, lecz także wygodną regulację ekranu. W tym celu warto jednak zadbać o to, aby monitor miał uchwyt idealnie dostosowany do potrzeb użytkownika. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, jednak głównie wyróżnia się dwa rodzaje. Pierwszy z nich jest montowany do biurka, dzięki czemu umożliwia dogodne ustawienie ekranu, które zapewnia ruchoma rączka. Drugi popularny model uchwytów jest montowany na ścianie – ten może pozwalać na swobodny ruch ramieniem bądź na regulację góra–dół czy też na odpowiednie dostosowanie kąta nachylenia ekranu do reszty biurka.

Uchwyt na monitor a porządek na biurku

Zastosowanie uchwytu na monitor to przede wszystkim przyjemna opcja dla wszystkich, którzy chcą mieć na swoim biurku porządek. Niezależnie od liczby sprzętów elektronicznych na blacie wszystkie monitory można powiesić na uchwytach, aby ich podstawki nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. To ułatwia pracę przy biurku, zwiększa pole powierzchni, na którym można stawiać różnego rodzaju przedmioty, a także ułatwia sprzątanie. Takie uchwyty są wygodne zarówno w gabinecie, biurze, jak i w pokoju dziecka, w którym pod ekranem może znaleźć się miejsce na zeszyty, książki czy dekoracje.

Jak wybrać uchwyt do monitora?

Jeśli zdecydujesz się na zakup uchwytu do monitora, musisz wziąć pod uwagę szereg elementów, które zapewnią jego sprawne i bezpieczne funkcjonowanie. To, o czym musisz pamiętać, to:

  • maksymalna waga i wielkość ekranu – absolutna podstawa, którą trzeba dopasować do modelu ekranu, który ma się w domu. Zakres obsługiwanej wielkości musi być dopasowany do monitora, aby uchwyt na pewno dobrze funkcjonował. Dobierając sprzęt, przede wszystkim patrz na wagę monitora i siłę uchwytu. Tych wartości nie można przekraczać;
  • standard VESA – odpowiada za układ śrub montażowych. Należy dopasować go do monitora. Obecnie najczęściej spotyka się wartości 75 mm × 75 mm i 100 mm × 100 mm;
  • liczba monitorów w domu – podczas wybierania uchwytu warto pod uwagę wziąć liczbę urządzeń w domu, które mają wisieć na ścianie. Dostępne na rynku są nie tylko pojedyncze uchwyty, lecz także takie, które umożliwiają rozstawienie czterech ekranów za pomocą jednego dodatku. To opcja wyjątkowo wygodna i opłacalna cenowo.

zdj. główne: Josh Sorenson/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*