Porównanie konsol nowej generacji. Czym będą się różnić Xbox Series X i PlayStation 5?

Porównanie konsol nowej generacji. Czym będą się różnić Xbox Series X i PlayStation 5?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Poznaliśmy już parametry techniczne konsol Xbox Series X i PlayStation 5. Czym będą się różnić next-geny od Microsoftu i Sony? Czas na analizę ich możliwości w bezpośrednim starciu! Dzięki temu artykułowi dowiesz się, która konsola lepiej sprawdzi się dla Twoich potrzeb.

Różnice w parametrach technicznych – Xbox wciąż mocniejszy

Xbox One X był konsolą, która miała dokonać pewnej rewolucji w obszarze wydajności sprzętów tego typu. Cel został osiągnięty. Legendarne 6 teraflopów mocy przeszło do historii… i tam zostało. Nie przełożyło się to specjalnie na popularność konsoli Microsoftu. Wyniki sprzedażowe były raczej słabe. PlayStation 4, pomimo swoich słabości, prezentowało podobną grafikę i broniło się przede wszystkim bogatą ofertą tytułów ekskluzywnych.

W 2020 roku znowu dochodzi do takiej samej sytuacji. Xbox Series X będzie mocniejszy od PS5. Jak duża będzie przewaga sprzętu Microsoftu? Na razie trudno to określić, bazując na samych „suchych” danych o wydajności. Nowy Xbox ma dysponować mocą 12 teraflopsów. W przypadku PlayStation 5 wysokość tego parametru wynosi 10 TFLOPS. Ostatnią konsolę Microsoftu cechowała także moc o 2 teraflopsy lepsza niż propozycja od Sony, jednak były to sprzęty dużo słabsze niż next-geny. W procentowym przeliczeniu różnica między konsolami poprzedniej generacji wynosiła aż 45% – teraz jest to już tylko 20%.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 𝗦𝗘𝟳𝗘𝗡 𝗚𝗔𝗠𝗘 𝗣𝗦𝟰|𝗣𝗦𝟱|𝗫𝗕𝗢𝗫 (@se7en__game)

Nie wiadomo jeszcze, jak w praktyce przełoży się to na działanie konsol. Efekt jest zależny od wielu innych czynników, między innymi optymalizacji samych gier. Warto wspomnieć również o tym, że w PS5 znajdzie się niezwykle wydajny dysk SSD, który ostatecznie może przezwyciężyć wyższą moc obliczeniową Xboksa.

Kolejna generacja konsol stawia na granie w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Wydaje się, że zarówno moc PS5, jak i Xbox Series X wystarczy, aby to osiągnąć.

W jakie gry zagramy na konsolach Xbox Series X i PlayStation 5?

Kiedy przychodzi czas na gry, jedno jest pewne – fani będą mieli twardy orzech do zgryzienia. PS5 zostało zapowiedziane wraz z ogromem gier indie, a Xbox Series X ze starymi, dobrymi exclusive’ami. Oczywiście na konsolach zagramy w niektóre klasyczne tytuły, ale też nowe gry, które mają mieć swoje premiery w najbliższych miesiącach. Mowa tu między innymi o Assassin’s Creed: Valhalla, Cyberpunk 2077 czy FIFA 2021.

Sony skupia swoje wysiłki na tworzeniu gier, które wykorzystają możliwości nowej platformy. Oznacza to powolny koniec nowych gier na PS4. Xbox Game Studios ma nieco inną politykę – posiadacze Xboksów One mogą spodziewać się w kolejnych latach sporej liczby nowych tytułów. Ciężko tu jednak mówić o przewadze na rzecz Xboksa Series X – to po prostu nie dotyczy tej konsoli. Na next-geny powstanie wiele unikatowych tytułów, których dokładny przegląd będzie dostępny w naszym serwisie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez AlacranesMX (@alacranesmx)

Cena – która z konsol będzie tańsza? Na tym polu znowu może wygrać Xbox

Nie mamy jeszcze informacji na temat ceny konsol Xbox Series X i PlayStation 5. Możemy się jednak domyślać, że wysokie koszty produkcji i sukces poprzednich modeli skłoni Sony do nieco „lżejszego” podejścia do naszych portfeli. Z drugiej strony Xbox jest marką, która ma pewne problemy natury sprzedażowej. Pomóc w nich miała na przykład wersja All-Digital Edition. Microsoft lubi konkurowanie ceną, co trochę zaskakuje, gdyż jest to absolutny gigant technologiczny, zdecydowanie większy od japońskiej legendy.

Sam fakt, że ostatnio mogliśmy nabyć Xboksa One S za 699 złotych z dwoma grami, jest dowodem na pewną zmianę podejścia Microsoftu do własnych konsol. Warto wspomnieć, że kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za Xboksa Series X i PlayStation 5, prawdopodobnie nie przekroczy ceny karty graficznej RTX 2080 Ti. Kupno konsoli wciąż może być dla wielu graczy bardziej opłacalnym wyborem niż złożenie solidnego komputera do gier. Ostateczne informacje w kwestii cen poznamy później.

Walka między next-genami będzie wyrównana

Jeśli zależy nam na „suchej” wydajności, powinniśmy poczekać do pierwszych testów konsol Microsoftu i Sony. Może się okazać, że innowacje Sony w zakresie odczytywania danych z dysku SSD przebiją wydajność układów GPU w Xboksie Series X. Jeśli zaś interesuje nas cena – tutaj też mogą wystąpić pewne niespodzianki. Na razie spodziewamy się, że Xbox będzie tańszy. Sony może jednak postawić na absolutne zdeklasowanie konkurencji i zniweczenie jej snów o powrocie do wyrównanej walki o klientów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DEFJAM VENDERA (@gamenetsedaghat)

Kluczową rolę w wyborze odegra selekcja ekskluzywnych tytułów, a także doświadczenia z poprzedniej generacji konsol. Jeśli na przykład byliśmy posiadaczami któregoś z Xboksów One, możemy spodziewać się podobnej funkcjonalności i tak samo przejrzystego interfejsu w Xboksie Series X, przy dużo lepszych możliwościach graficznych. Warto wspomnieć także o kompatybilności wstecznej nowych konsol. Microsoft zdążył już nas przyzwyczaić, że na nowych Xboksach zagramy w gry z poprzednich generacji. PS4 jednak nie oferował takiej możliwości – Sony zamierza to zmienić w przypadku PlayStation 5. Według niektórych spekulacji kompatybilność może sięgać nawet pierwszych edycji japońskiej konsoli.

Znaczenie ma także sam design urządzenia. Xbox Series X dysponuje znacznie bardziej stonowaną bryłą, natomiast projektanci PlayStation 5 postawili na trochę ekstrawagancji. Taka kompozycja może się jednak sprawdzić w naszym salonie, podczas gdy Xbox Series X może w nim wyglądać po prostu nudno i nieatrakcyjnie.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*