Xbox Series X a Series S. Jakie są różnice?

Xbox Series X a Series S. Jakie są różnice?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czym różnią się obie konsole? Jakie znaczenie ma to dla graczy? Od lat Xbox jest kojarzony z dobrą zabawą, po którą sięgają chętnie zarówno dzieci, jak i dorośli. Pomiędzy poszczególnymi edycjami sprzętu zachodzą jednak różnice. W tym miejscu wyjaśniamy jakie.

Premiera  Xbox S i Xbox X

Obie konsole pojawiły się na rynku 10 listopada 2020 r. Niewiele wcześniej zostały zaprezentowane oficjalnie przez giganta z Redmond. Chociaż ewidentnie zachodzą między nimi podobieństwa, to uwaga obserwatorów skupiła się na najbardziej znaczących różnicach. 

Ceny nowych konsoli Xbox w Polsce

Nie jest żadnym zdziwieniem, że od początku znacznie różni się rynkowa cena obu urządzeń do grania. Flagowy Xbox Series X to wydatek rzędu aż 2249 zł. W tym czasie za Xboxa Series S zapłacimy jedynie 1349 zł. Oczywiście marketing także ma znaczenie przy różnicowaniu cen obu produktów, ale decydujące okazały się różnice sprzętowe.

Co łączy obie konsole? Współdzielone funkcje kolejnej generacji

Gigant z Redmond od samego początku skrupulatnie wyszczególnił to, co będzie łączyć obie konsole. Nowoczesnych systemów i funkcji we współdzieleniu można wymienić dość dużo.

Które elementy są wspólne?

Xbox S i Xbox X posiadają między innymi:

  • technologię Xbox Velocity architecture,
  • funkcję Quick Resume,
  • Variable Ray Sharing,
  • Directx Raytracing.

Na graczy w przypadku obu urządzeń czeka także dźwięk przestrzenny, który pomoże toczyć rozgrywki w wysokiej jakości. Oba urządzenia umożliwiają granie z maksymalną prędkością do 120 klatek na s. Możliwe jest także inteligentne pobieranie.

Gry i stosunek do Xbox One

Już podczas prezentacji obu urządzeń stało się jasne, że umożliwią granie w tysiące gier, które wydane zostały w czterech generacjach Xboxa.  Jednocześnie w ramach subskrypcji Xbox Game Pass udostępniono ponad 100 tytułów do grania. Warto też podkreślić, że zarówno Xbox S, jak i Xbox X, posiadają kompatybilność z akcesoriami do gier Xbox One. 

Xbox S vs Xbox X – najważniejsze cechy

Zanim przejdzie się do omówienia właściwości sprzętowych flagowego Xboxa X, warto omówić parametry jego nieco słabszego, ale i tańszego kuzyna, jakim w ofercie giganta z Redmond stał się Xbox S. Czym przede wszystkim są różnice między konsolami? 

Dysk i możliwość rozszerzenia

W przypadku konsoli Xbox S dedykowaną pamięć wewnętrzną stanowi dysk SSD o szybkiej pracy i pojemności 512 GB. Xbox X został obdarowany dyskiem o pojemności 1 TB. W obu przypadkach można rozbudować pamięć dzięki zastosowaniu pamięci masowej Seagate 1 TB. Dzięki temu otrzymujemy dodatkową i bardzo pokaźną porcję miejsca, by móc cieszyć się rozgrywkami.

Procesor, pamięć RAM, napęd optyczny

W przypadku obu konsoli wykorzystano taki sam procesor AMD ZeN 2, ale o nieco różniącej się od siebie częstotliwości. Bardzo duża różnica występuje w zakresie pamięci RAM. Xbox Series X może się w tym parametrze pochwalić 16 GB RAM, gdzie tańsza wersja konsoli prezentuje już tylko 10 GB. W przypadku flagowego Xboxa w skład zestawu wchodzi napęd optyczny Blu-ray 4K UHD. Decydując się na zakup Series S będziemy musieli taki osprzęt nabyć we własnym zakresie.

Karta graficzna – zdecydowanie na korzyść Xbox X

Kluczowe mogą się jednak okazać różnice w zakresie możliwości karty graficznej – właśnie to decyduje przecież o jakości funkcjonowania współczesnych gier na danym sprzęcie. Xbox Series S nie daje możliwości grania w rozdzielczości 4K. W zamian oferuje się 1444 p. Xbox X jak najbardziej gotowy jest na to, by zmierzyć się z wyższymi wymaganiami sprzętowymi najnowszych gier.

Czy warto dopłacać do Xbox X?

Podstawowym pytaniem pozostaje: którą z opcji warto wybrać? Niespełna tysiąc zł różnicy w cenie robi swoje. Wiele zależy od wymagań potencjalnego nabywcy konsoli. Jeśli nie musi mieć wszystkich parametrów w najwyższej jakości, to do niedzielnego grania bez problemu wystarczy tańsza konsola Xbox Series S.

Zdjęcie główne: pixabay.com/Olichel

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*