W wielu gospodarstwach domowych to komputery powodują największe zużycie prądu, czasami przekraczające nawet to generowane przez lodówki i inny sprzęt AGD bądź RTV. Jak zmniejszyć zużycie energii przez komputer? Sprawdźmy!
Pierwszym powodem, dla którego szukamy sposobów na zmniejszenie wydatków związanych z rachunkami za energię elektryczną, jest oszczędność. Ostatnimi czasy mierzymy się ze wzrastającymi cenami za właściwie wszystko. W związku z czym warto szukać różnego rodzaju sposobów na lepsze gospodarowanie pieniędzmi i oczywiście redukowanie wydatków.
Drugim powodem jest ekologia. W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o racjonalnym wykorzystywaniu energii elektrycznej i nie tylko. Jeśli chcemy wspomóc naszą planetę, warto zdecydować się na ruchy zmniejszające zużywanie prądu, wody i innych źródeł.
Wiele ze sposobów, które zostaną przedstawione poniżej, to tak naprawdę kroki, które podjąć można bardzo szybko, bez uprzedniego przygotowania czy zakupu specjalistycznych sprzętów.
Wielu użytkowników komputerów, a w szczególności gracze, mają tendencję do podłączania dużej liczby urządzeń peryferyjnych. Mogą to być drukarki, głośniki, dodatkowe monitory i nie tylko. Spora część z nich nie jest nam jednak potrzebna na co dzień, a generuje niemałe zużycie prądu. Zanim uruchomisz komputer, sprawdź, które peryferia nie są niezbędne i po prostu je odłącz. Dzięki temu możesz w skali roku zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Technologia stale idzie do przodu. Zarówno komputery, jak i monitory pojawiające się obecnie na rynku, wyposażone są w energooszczędne rozwiązania. Nie można tego jednak powiedzieć o starszych jednostkach, które są „prądożerne”. Choć z pewnością takich osób jest niewiele, posiadacze monitorów CRT powinni wymienić je na LCD lub OLED. Pomyśl również nad zmianą dysku HDD na SDD, który pobiera znacznie mniej energii. Dzięki modernizacji swojego sprzętu możesz naprawdę widocznie zmniejszyć zużycie prądu w Twoim domu.
Aby zmniejszyć zużycie energii przez komputer, warto wdrożyć inteligentny plan zasilania. Funkcję tę można znaleźć w ustawieniach urządzenia – w panelu sterowania komputerem. To doskonała opcja dla osób, które korzystają z pecetów całe dnie i często od niego odchodzą. W planie zasilania można uwzględnić czas, po którym ekran bądź komputer przejdzie w stan uśpienia. Opcja ta obejmuje również wiele innych możliwości, z których bez przeszkód skorzystać mogą zarówno laicy, jak i zaawansowani użytkownicy urządzeń.
Warto również wspomnieć o zużyciu energii przez laptopy. Jeśli chcemy, aby te urządzenia mobilne pobierały o wiele mniej prądu, należy je ładować, kiedy są wyłączone. Gdy bateria osiągnie 100%, odłączajmy ładowarkę. Dobrym pomysłem jest także włączenie trybu oszczędzania energii, który znajdziemy w ustawieniach lub w specjalnej aplikacji. Coraz więcej producentów stawia na energooszczędność swoich sprzętów, tworząc wiele ciekawych rozwiązań. Dzięki temu nie tylko zredukujemy pobór prądu, lecz także zwiększymy żywotność baterii, która często jest najsłabszym elementem tego typu sprzętów.
Zdj. główne: israel palacio/unsplash.com