Akcesoria przydatne do uporządkowania kabli

Akcesoria przydatne do uporządkowania kabli
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Utrzymywanie porządku w warsztacie, gabinecie oraz biurze to ważne zadanie, które nie tylko może ułatwiać organizację pracy, ale również pomoże Ci w skupieniu się nad wykonywanym projektem, podczas gdy bałagan mógłby Cię rozpraszać. Z tych powodów warto zadbać o to, by każda rzecz miała swoje miejsce, a kable i wtyczki pozostawały w przydzielonych im „sektorach roboczych”.

Dlaczego warto porządkować kable?

Nieuporządkowane kable to problem zarówno w pracy, jak i w domu. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednią segregację, logiczne podpięcie wtyczek do gniazdek elektrycznych oraz porządek, szybko może się okazać, że nie jesteś w stanie zlokalizować kluczowych połączeń. Poza tym, splątane kable mogą okazać się bardzo irytujące, przede wszystkim wtedy, kiedy musisz szybko zresetować lub odłączyć jakieś urządzenie. Jeżeli kable znajdują się w trudno dostępnym miejscu, na przykład za biurkiem – czeka Cię jeszcze więcej pracy i zdenerwowania. Z kolei pozostawianie dużych ilości splatanych, odsłoniętych kabli w łatwo dostępnych miejscach może stanowić problem, jeżeli posiadasz dzieci lub zwierzęta. Ważne jest także dbanie o to, by otoczenie kabli nie stwarzało innego rodzaju zagrożenia – na przykład wilgoć może doprowadzić do zwarcia, a kurz gromadzący się w urządzeniach i wtyczkach z czasem może powodować utrudnienia poprawnym działaniu urządzeń.

Wkomponowywanie kabli w aranżację

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z problematyczną ilością kabli jest wkomponowanie ich w aranżację. Warto jednak pamiętać, że maskowanie kabli nie jest najprostszym zadaniem i dlatego lepiej zlecić je specjaliście, zwłaszcza, jeżeli nie masz doświadczenia w pracach elektrycznych. Jeśli jednak jesteś zdecydowany samodzielnie zrobić porządek z przewodami, zacznij od kwestii bezpieczeństwa. Przydadzą Ci się konektory do kabli oraz urządzenia, które pozwolą Ci na sprawdzenie stanu kabli. Zanim zdecydujesz się zabudować lub ukryć kable, koniecznie upewnij się, że nie są stare, poprzecierane i uszkodzone. Jakiekolwiek usterki powinny Cię zaalarmować i być przesłanką do wymiany przewodu na nowy. Pamiętaj, że uszkodzone kable nie są w pełni sprawne i mogą (w przypadku spięcia) doprowadzić do pożaru. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie pozbyć się userek, skorzystaj z usług elektryka. Postaraj się również dopasować planowane zmiany do pomieszczenia, w którym przeprowadzasz renowację. Na przykład, do uporządkowania kabli w kuchni czy łazience niezbędne będą konektory izolowane, które ochronią przewody przed wilgocią. Po zadbaniu o kwestie bezpieczeństwa, możesz zacząć działać – zabuduj przewody, ukryj je pod listwami lub za meblami, a nawet puść pod podłogą. Dopasuj rozwiązania do swoich potrzeb i możliwości, które stwarza Ci dom lub mieszkanie.

Kreatywne porządkowanie kabli

Czasami wykorzystanie wykończenia lub stałych elementów aranżacji do uporządkowania kabli jest niemożliwe. W takich sytuacjach najlepiej zdać się na wyobraźnię i kreatywność – możesz nie tylko potraktować przewody jako podkładkę do stworzenia ciekawych dekoracji, ale również wkomponować je w obecne w pomieszczeniach meble. Być może jesteś w stanie przewiercić pufę i składować kable w jej wnętrzu? Takie samo rozwiązanie możesz zastosować z udziałem szuflad w komodzie czy biurku, a także ukrytego pod blatem stołu pojemnika. W takich miejscach z łatwością ukryjesz przewody, a także będziesz w stanie odpowiednio je posegregować i pogrupować. Jeszcze innym rozwiązaniem może być „puszczenie” kabli na przykład dookoła tablicy korkowej czy nad karniszami – wtedy spróbuj obwiązać je na przykład lampkami choinkowymi i stworzyć w ten sposób kreatywną ozdobę wnętrza. Kable może również zasłonić dekoracjami i kwiatami, które stanowią element wystroju. Spójrz na swoje pomieszczenia i zastanów się, jak możesz wykorzystać ich wyposażenie, by ukryć przewody elektryczne.

Fot.: Lars Kienle/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*