Co zrobić, żeby sprzedać starą konsolę?

Co zrobić, żeby sprzedać starą konsolę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na rynek wypuszczane są coraz to nowsze modele konsol, w związku z czym wiele osób zamierza wymienić swoje starsze urządzenia na te najnowocześniejsze. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić ze starą konsolą? Jak i gdzie ją sprzedać?

Jak przygotować konsolę do sprzedaży?

Zanim zabierzemy się za właściwą sprzedaż, przede wszystkim warto upewnić się, że nie stracimy danych przechowywanych na urządzeniu bądź czy nie trafią one do następnego właściciela. Jak wie każdy użytkownik konsol, zapisują się na nich zarówno gry, save’y, jak i kontakty do naszych znajomych czy prowadzone z nimi rozmowy. Wskazane jest zatem, aby konsolę odpowiednio do sprzedaży przygotować poprzez kilka prostych kroków.

Przekopiowanie gier

Konsole nowej generacji mają kompatybilność wsteczną, w związku z czym większość tytułów znanych dobrze z przykładowo PlayStation 4 można ogrywać również na PlayStation 5. W związku z tym warto zachować niektóre produkcje po to, aby rozgrywkę kontynuować już na nowszym modelu konsoli. Podpięcie dysku zewnętrznego do konsoli umożliwia skopiowanie tych gier, do których chcemy jeszcze wrócić.

Dokonuje się tego poprzez ustawienia konsoli, gdzie należy znaleźć opcję „Pamięć” bądź „Pamięć masowa”. Z tego poziomu możemy przenieść lub przekopiować grę na podłączony do niej dysk.

Stworzenie kopii save’ów

Bardzo ważne jest przeniesienie bądź zapisanie nie tylko samego tytułu, lecz także tego, co już w nim dotychczas osiągnęliśmy. Istotne zadanie do wykonania stanowi również zatem utworzenie kopii zapisów gry. W przypadku Xbox One mamy do czynienia z usługą Xbox Live, która automatycznie tworzy je w chmurze. Jeśli chodzi o PlayStation, dostępna na platformie usługa PlayStation Plus również umożliwia wykonanie backupu. Ponadto, w przypadku PlayStation 4 możliwe jest zapisanie danych przykładowo na pendrivie.

Ustawienia fabryczne

Po wykonaniu poprzednich kroków, możliwe jest przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych. Wykonując ten zabieg, sprawiamy, że konsola po włączeniu będzie taka, jakby nikt wcześniej jej nie używał. Znikną nasze dane, a także wszelkie pliki, które na niej przechowywaliśmy. Zarówno w przypadku PlayStation, jak i Xboxa, dokonuje się tego poprzez ustawienia urządzenia. Co istotne, nierzadko przywracanie ustawień fabrycznych zajmuje nawet do kilku godzin.

Wizualne przygotowanie urządzenia

Chcąc sprzedać konsolę, warto zadbać także o jej wygląd. Chodzi tu o wyczyszczenie sprzętu, tak aby jej przyszły właściciel był zadowolony z zakupu. Odpowiednia prezencja urządzenia pozwala także zwiększyć szanse na to, że ktoś go od nas odkupi. Wskazane jest zatem wyposażenie się w specjalne chusteczki czy też ściereczkę z mikrofibry, którymi możemy w bezpieczny sposób ją odkurzyć.

Jak sprzedać konsolę?

Jeśli zadbaliśmy już o sam sprzęt, należy przygotować się do jego sprzedaży. Konsole najłatwiej sprzedać przez internet, dlatego niezbędne jest wykonanie zdjęć dobrej jakości, na których sprzęt prezentuje się schludnie i widoczne są jego ewentualne defekty. Następnie wybieramy platformę, poprzez którą będziemy je sprzedawać, taką jak Allegro czy Facebook Marketplace, i tworzymy aukcję bądź post, w którym szczegółowo opisujemy to, w jakim stanie jest urządzenie. Potem pozostaje już tylko znalezienie chętnego i przeprowadzenie właściwej transakcji. Inną możliwością jest zaniesienie sprzętu do komisu czy sklepu z używaną elektroniką.

Zdj. główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*