Wybór klawiatur gamingowych na rynku jest ogromny. Nie łatwo jest podjąć decyzję, jaki kupić model. Zanim zagłębimy się w gąszcz rankingów i recenzji, poznajmy ich budowę i mechanizm.
Fundamentalna różnica wynika ze sposobu budowy klawiszy klawiatur gamingowych i wysokości ich skoku, który wpływa na jakość użytkowania. W zależności od wykorzystanej technologii i twardości klawiszy, podczas ich wciskania powstają milisekundowe opóźnienia. Decydują one o wygranej w rozgrywkach wymagających szybkiego czasu reakcji. Dlatego o wyborze klawiatury powinien decydować sposób, w jaki będziemy z niej korzystać.
Aby przekonać się, czy zależy nam na klawiaturze mechanicznej, czy wystarczy nam membranowa, najlepiej wybierać się do sklepu. Własnoręczna ocena komfortu użytkowania poprzez wciskanie klawiszy będzie testem, jaki ułatwi podjęcie zakupu. Zatem nie sugerujmy się jedynie ceną ani opiniami na YouTube. Decyzję podejmijmy na podstawie własnego – subiektywnego – doświadczenia.
Konstrukcja klawiatury membranowej pozwala na jej cichą pracę. Minusem jest mniejsza precyzja oraz wytrzymałość. Skok klawiszy jest o wiele większy niż w przypadku klawiatury mechanicznej. Dlatego aktywacja przycisków wymaga większej siły nacisku. Jakość tego rozwiązania ma odzwierciedlenie w niższej cenie modeli klawiatur membranowych. Dlatego na biurkach graczy najczęściej zobaczymy właśnie je.
Z funkcjonalności klawiatury membranowej skorzystają przede wszystkim początkujący użytkownicy. Docenią precyzyjne i wyważone klawisze zapewniające płynność pisania. Statystycznie klawiatury membranowe są gorszej jakości w stosunku do klawiatur mechanicznych. Osiągalne są jednak zaawansowane modele, takie jak Logitech G213 PRODIGY oferujące najwyższy stopień konstrukcji. Decydując się na zakup takiej klawiatury, z pewnością będziemy zadowoleni z jej jakości.
Klawiatura mechaniczna posiada trwalszy mechanizm i zdecydowanie wyższy skok klawiszy. Pozytywne doświadczenie grania na takiej klawiaturze docenia coraz większa ilość graczy. Ceną, jaką zapłacimy za przyjemność używania takiej klawiatury, nie będzie tylko większy wydatek w sklepie. Musimy liczyć się też z hałasem, jaki generuje ona podczas wciskania klawiszy. Dźwięki wydawane przez taką klawiaturę mogą być irytujące dla reszty domowników, którym może być trudno zaakceptować jej głośną pracę.
Kupując klawiaturę mechaniczną, zwróćmy uwagę na zastosowane przełączniki. Logitech i Razer stosują przełączniki własnej produkcji, ale popularne switche autorstwa firmy Cherry XM znajdziemy w wielu modelach klawiatur. Porównywalną jakością charakteryzują się przełączniki Kailh. W tańszych modelach znaleźć możemy części firmy Outem czy Gateron, ale ich jakość jest wyraźnie niższa.
Podstawową różnicą między przełącznikami jest przede wszystkim siła nacisku, potrzebna do aktywacji klawisza oraz głośność klawiatury. Im mniejszy jest próg aktywacji, tym klawiatura jest bardziej czuła i szybciej może zarejestrować akcję. Dlatego niższy próg oznacza większą szybkość, a tym samym lepsze zastosowanie do gamingu.
Przełączniki wymagające większej siły nacisku pomagają uniknąć przypadkowych naciśnięć. Switche z wyraźnie wyczuwalnym momentem aktywacji przycisku będą zdecydowanie lepsze do pisania niż długich rozgrywek. Dostępne są też przełączniki typu silent, które charakteryzują się cichą pracą.
Producenci wyposażają swoje modele w coraz bardziej zaawansowane funkcje. Dodatkowe klawisze pozwalają na programowanie makr odtwarzających serię ustalonych przycisków wciskanych w danej kolejności. Mając na wyposażeniu taką klawiaturę, jesteśmy w lepszej pozycji podczas rozgrywek.
Dodatkowe oprogramowanie pozwala spersonalizować podświetlenie klawiatury i mapować jej podświetlenie w zależności od aplikacji. Efektowność tego rozwiązania może się naprawdę podobać. Niektóre modele oferują funkcję bezprzewodowego połączenia z komputerem, co pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku.
Weźmy klawiaturę do rąk, a nasze palce odpowiedzą nam na pytanie, co kupić. Na zakup lepiej wykonanego modelu pozwoli większy budżet. Będziemy mieli szerszy wybór klawiatur, ich trwałości czy dedykowanego software zwiększającego możliwości naszej klawiatury. Wśród dodatkowych akcesoriów znajdziemy modele wyposażone w podkładkę, która poprawi ergonomię i usunie zmęczenie dłoni.