Monitor do konsoli – jaki wybrać?

Monitor do konsoli – jaki wybrać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Granie na konsoli wielu osobom kojarzy się z ogromnym ekranem i wygodną kanapą. Nie każdy jednak potrzebuje takich warunków. Niektórzy lubią pograć w zaciszu własnego pokoju lub niezależnie od domowników, korzystających akurat z telewizora w salonie.

Dobierz monitor pod swoją konsolę

Można powiedzieć, że znajdujemy się obecnie w sytuacji przejściowej. Na rynku zawitała już nowa generacja konsol, dla których obsługa 4K jest standardem. Wielu graczy nadal korzysta jednak z poprzednich wersji, wśród których tylko niektóre modele są w stanie zapewnić taką jakość.

Aby dobrać odpowiedni monitor do swojej konsoli, powinieneś kierować się następującymi kryteriami:

  • PlayStation 5 – monitor 4K lub 8K z częstotliwością 120 Hz lub wyższą,
  • PlayStation 4 Pro – monitor 4K z częstotliwością 60 Hz lub wyższą,
  • PlayStation 4, PlayStation 4 Slim – monitor Quad HD 1440p z częstotliwością 60 Hz,
  • Xbox Series X – monitor 4K lub 8K z częstotliwością 120 Hz lub wyższą,
  • Xbox One X – monitor 4K z częstotliwością 60 Hz lub wyższą,
  • Xbox Series S, Xbox One S – monitor Quad HD 1440p z częstotliwością 60 Hz.

Powyższe parametry zostały dobrane pod względem maksymalnych osiągów danego sprzętu.

Dopasuj najważniejsze atrybuty

Przekątna ekranu

Najczęściej wybierane są monitory z przekątną 27 cali. Nie jest to jednak żaden wyznacznik i ten konkretny parametr powinieneś dobrać pod siebie. Weź pod uwagę rozmiar swojego biurka/blatu, rozmiar pokoju oraz odległość, w jakiej siedzisz od ekranu. Monitory mają tę przewagę nad telewizorami, że oferują mniej standardowe przekątne, np. 24,5 cala.

Monitor zakrzywiony czy płaski?

Tak samo, jak w przypadku przekątnej ekranu, jest to kwestia osobistych preferencji. Modele Curved posiadają tę zaletę, że naśladują naturalną krzywiznę ludzkiego oka. Co za tym idzie, odczuwamy lepszą głębię obrazu i dostrzegamy szerszą perspektywę, dzięki czemu mamy wrażenie, że ekran jest większy niż w rzeczywistości. 

Wadą będzie fakt, że są to ekrany stworzone do grania w pojedynkę. Kolega, którego zaprosiliśmy do wspólnej zabawy, z boku będzie miał gorszą perspektywę.

Format obrazu

Najlepszym wyborem do grania na konsoli będzie monitor o proporcjach 16:9. Unikać należy formatu 4:3 lub 5:4 przez wzgląd na niską jakość wyświetlacza oraz przestarzałe standardy portów wideo. Gracze komputerowi często decydują się na monitory ultrawide o proporcjach 21:9 lub nawet 32:9, jednak w przypadku konsol jest to niestandardowa rozdzielczość i może skutkować czarnymi pasami niewykorzystanej matrycy po bokach ekranu.

Standard HDMI

Konsole najnowszej generacji są w stanie obsługiwać rozdzielczość 4K przy 120 kl/s, a nawet 8K przy 60 kl/s. Aby było to możliwe, należy zaopatrzyć się w monitor ze złączem HDMI 2.1, który zapewnia przepustowość przesyłu danych na poziomie 48 Gbit/s.

Posiadaczom starszych konsol wystarczy monitor ze złączem HDMI 2.0. Cały czas jest to powszechny standard, gwarantujący jakość 4K przy 60 kl/s. Dlatego, jeśli grasz na PS4, Xboxie One X/S lub Xboxie Series S, HDMI 2.0 będzie dobrym wyborem.

Matryca

Ilu graczy, tyle opinii. Najbardziej hardcorowi gracze korzystają z matryc TN, ponieważ pomimo niskiej głębi kolorów, eliminują efekt smużenia i zapewniają najlepsze odwzorowanie ruchu. Jeśli jesteś typem osoby, która po prostu lubi pograć sobie raz na jakiś czas dla zabawy, najbardziej uniwersalnym wyborem będzie monitor z matrycą IPS, ewentualnie MVA. Te panele zapewnią Ci duże kąty widzenia i dobre nasycenie kolorów.

zdj. główne: Glenn Carstens-Peters/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*