Trening dla mózgu – najlepsze łamigłówki na Androida

Trening dla mózgu – najlepsze łamigłówki na Androida
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mobilne łamigłówki to świetny sposób na rozrywkę, na przykład w czasie podróży. Sklep Play ma ich w ofercie całą masę.

Świetna zabawa i rozwój dla mózgu

Nie wiadomo dlaczego do gier (szczególnie tych mobilnych) przypięta została łatka tępej i ogłupiającej rozrywki. Tymczasem badania przeprowadzone przez C.S. Greena i D. Bavaliera, opublikowane w czasopiśmie naukowym Current Biology, pokazują, że gry wideo mogą się wręcz przyczyniać do treningu naszego mózgu. Dotyczyły one jednak typowych gier na komputer czy konsolę (w większości akcji). 

W przypadku gier mobilnych istotniejsze jest jednak odkrycie naukowców z Nanyang Technological University w Singapurze. Profesor Michael D. Patterson i jego doktorant Adam Oei przebadali wpływ różnych typów gier na funkcje poznawcze organizmu. Uczestnicy eksperymentu zostali poddani różnym testom, na których najlepiej wypadli Ci, którzy wcześniej mieli za zadanie grać w grę łamigłówkową Cut the Rope. 

Sprawa ta będzie zapewne przedmiotem dalszych badań, jednak na tą chwilę spokojnie można powiedzieć, że mobilne gry-łamigłówki faktycznie mają dobry wpływ na nasz mózg. Jeśli dodać to tego fakt, że są niezwykle wciągające, to otrzymamy idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Tak jak zostało wspomniane na początku, wśród aplikacji dostępnych na Androida znajdziemy wiele tego typu gier. Co więc wybrać?

Cut the Rope

Jest to właśnie gra, która została wykorzystana w eksperymencie prof. Pattersona i doktoranta Adama Oei z singapurskiego NTU. Osoby, które otrzymały zadanie grania w nią godzinę dziennie przez cztery tygodnie, uzyskały potem najlepszy wynik w testach. 

Rzeczywiście, ta produkcja od rosyjskiego studia ZeptoLab jest naprawdę intrygująca.  Doczekała się już kilku części, a najnowsza z nich, Cut the Rope Remastered, ukazała się 2 kwietnia 2021. Gry te polegają na strategicznym przecięciu liny tak, żeby cukierek trafił do przeuroczego stworka, znanego jako Om Nom. Część z nich jest dostępna za darmo wraz z dużą ilością poziomów. Każdy z nich oferuje zupełnie unikalną zagadkę. Jest to więc materiał na długie godziny zabawy.

Szachy na telefon

„Szachy są kamieniem probierczym inteligencji” – tak mówił wielki niemiecki poeta, Wolfgang von Goethe. Wśród innych osób, które doceniały znaczenie planszówki dla rozwoju mózgu, był też chociażby Albert Einstein.

W dzisiejszych czasach, żeby w nie grać, nie musimy już nosić ze sobą szachownicy – wystarczy telefon albo tablet z systemem Android. Może zabrzmi to banalnie, ale jeżeli zależy nam na naprawdę wyzywającej intelektualnie grze, to bardzo dobrym pomysłem będą stare dobre szachy. 

W sklepie Play znaleźć można wiele różnych aplikacji pozwalających grać w nie z botami lub w trybie multiplayer. Na szczególne wyróżnienie zasługują szachy od studia White Sharx. Żeby w nią zagrać będziemy musieli mieć konto i zainstalowaną aplikację Facebooka („Chess” w zakładce gier). Pozwoli to na grę multiplayer przeciwko znajomym lub losowo wybranym graczom. Z pewnością jest to coś dla fanów popularnego serialu „Gambit Królowej”.

Brain Test: Zagadki logiczne

Jest to darmowa gra dostępna w sklepie Play, która stawia sobie za cel nauczyć gracza myślenia poza schematami. Składa się z wielu poziomów, utrzymanych w dość przyjemnej, rysunkowej stylistyce. Najczęściej wymagają one poruszenia lub dotknięcia któregoś z dwuwymiarowych elementów. Jeżeli nie jesteśmy w stanie rozgryźć zagadki, możemy skorzystać z pomocy wideo.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*