Co zrobić, żeby polepszyć jakość dźwięku podczas grania?

Co zrobić, żeby polepszyć jakość dźwięku podczas grania?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Gra to nie tylko doświadczenie wizualne, lecz także dźwiękowe. Rozgrywkę można przeżywać wieloma zmysłami. W niektórych tytułach nawet motywem przewodnim jest muzyka lub słuchanie w głównej mierze dialogów. 

Dlatego tak istotne jest to, aby zadbać nie tylko o wysoką jakość obrazu, lecz także dźwięku.

Głośniki

Co zrobić, by cieszyć się lepszym dźwiękiem w czasie rozgrywki? Pierwsze, co od razu przychodzi na myśl, to oczywiście zestaw porządnych kolumn głośników podpiętych do komputera. Rozkładając je w odpowiednich odległościach po dwóch stronach, można stworzyć prawdziwie niesamowite doświadczenia słuchowe, które będzie się słyszało bardzo wyraźne, a do tego przestrzennie. Można zaopatrzyć się w głośniki przewodowe lub bezprzewodowe. Plusem tych pierwszych jest to, że nie trzeba będzie dbać o ich ładowanie. 

Dla niektórych osób jednak zbyt duża liczba plączących się kabli może być irytująca.  Z kolei głośniki bezprzewodowe można postawić gdzie i jak daleko się chce. Należy jednak na bieżąco monitorować ich stan naładowania, przez co czasami mogą przestać działać w najmniej oczekiwanym momencie.

Akustyka

Innym ważnym punktem, który uważa się często za nawet istotniejszy niż sama jakość zakupionych głośników, jest zadbanie o akustykę w pomieszczeniu oraz tym samym ustawienie głośników. Dywan w pomieszczeniu, szczególnie blisko gracza, odgrywa wbrew pozorom dużą rolę w jakości dźwięku, który jest dzięki puchatemu dodatkowi podłogi czystszy oraz pełniejszy. 

Z kolei ustawienie głośników jest o tyle ważne, że ulokowanie ich w równej odległości między użytkownikiem a ścianą może wyrównać czas odebrania przez niego muzyki. Wydaje się to mało istotne, ponieważ jest to kwestia sekund, jednak dzięki temu dźwięk staje się bardziej precyzyjny dla ucha. Poza tym wszelkie „ciężkie” dekoracje pokoju mogą pomóc. Lepiej grać w mniejszym pokoju z niewielkimi oknami niż przestrzennym, otwartym miejscu, w którym dźwięk może się po prostu odbijać echem przez brak mebli osłaniających ściany. A więc im więcej obrazów, zasłon, mebli itp., tym lepiej można odebrać dźwięk w komputerze, z kolumny głośników czy też nie.

Słuchawki

Rozwiązaniem dla tych, którzy nie są fanami głośników, a wolą być zamknięci z własną grą, najlepszym rozwiązaniem są słuchawki. Dobrej jakości, często droższe słuchawki nauszne, to od razu lepsza jakość dźwięku. Podobnie jak w kwestii głośników, można wybrać zarówno bezprzewodowe, jak i słuchawki z kablem. Te pierwsze mogą mieć nieco gorszy dźwięk niż przewodowe, ale są za to bardzo wygodne, szczególnie dla graczy. Choć może zabrzmieć to dość zabawnie, przypadkowe zahaczenie kablem potrafi zadecydować negatywnie o tych kilku sekundach rozgrywki. 

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na słuchawki przewodowe, czy bezprzewodowe, dobrze zadbane, czyste kable i wejścia w komputerze gwarantują najwyższą jakość dźwięku.

Wzmacniacze audio

Poza dodatkowymi akcesoriami, jakimi są głośniki i słuchawki, warto zadbać o sam komputer, wzmacniając go za pomocą jego własnych sterowników oraz aplikacji, które mogą wzmacniać audio. Takimi aplikacjami są między innymi Boom 3D oraz Surround 3D. Dla fanów słuchawek w Windows istnieje funkcja Dolby Atmos dla dźwięku przestrzennego, która potrafi uzyskać znacznie wyższą jakość dźwięku na słuchawkach.

Zdj. główne: Garrett Morrow/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*