Jak odpalić stare gry na PC? Podpowiadamy

Jak odpalić stare gry na PC? Podpowiadamy
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Choć powstaje coraz więcej nowych i bardziej zaawansowanych gier, czasem pragniemy powrócić do starszych tytułów, które były naszymi ulubionymi kilka lat temu.

Coraz częściej jednak dochodzi do sytuacji, w której gra ma już tyle lat, że coraz nowsze technologicznie platformy nie są w stanie jej po prostu uruchomić. Jest jednak kilka sposobów, które pozwalają temu zapobiec.

Zewnętrzny napęd CD

Wiele starszych gier nadal można znaleźć w formie płyt, najczęściej już używanych. Cena za takie pudełkowe kolekcje rośnie. Dlatego nowsze komputery i laptopy raczej nie posiadają już napędów. Tutaj z pomocą przychodzą zewnętrzne napędy CD, które za pomocą kabla USB można podłączyć do urządzenia. Pozwala to na uruchomienie starej gry, którą już się miało od lat w domu lub świeżo kupiło.

Niezastąpione „uruchom jako administrator” i „uruchom w trybie zgodności”

Nawet jeśli ma się już napęd, do którego można włożyć płytę CD, komputer nadal może mieć problem z uruchomieniem gry. Najprostszym rozwiązaniem tej przeszkody jest uruchomienie aplikacji jako administrator, co można wykonać szybko, naciskając prawy przycisk i odnajdując opcję wyróżnioną ikoną tarczy.

Drugą możliwością jest zajrzenie we „właściwości” aplikacji. Tutaj można zaznaczyć uruchamianie jako administrator, a także zmienić wersję zgodności na starszą wersję Windowsa. Dla wielu starych gier jest to dobre rozwiązanie, po którego zastosowaniu można już spokojnie grać.

Mody

Obchodzenie zabezpieczeń za pomocą uruchomienia jako administrator lub zmianą trybu zgodności, w której ma uruchamiać się gra, może nie wystarczyć. Zdarza się to dlatego, że wiele spośród starszych gier nie jest już aktualizowane przez swoich deweloperów, zajętych nowszymi projektami. Tutaj z pomocą mogą przyjść również mody stworzone przez społeczność. Niektóre bardziej popularne retro tytuły mogą mieć naprawy bugów oraz duże patche, co pozwala na uruchomienie gry. Mody tworzone przez społeczność potrafią bardzo odmienić pierwotny wygląd, a także mechanikę gry, co pozwala nie tylko na samą możliwość uruchomienia, lecz także ulepszenia gry pod względem praktycznym i często estetycznym.

Steam, GOG i przeglądarki internetowe

Gdy nawet nieoficjalne modyfikacje zawiodą, niektóre platformy, takie jak Steam czy GOG, uzupełniają na bieżąco swoją bibliotekę o nawet bardzo stare gry, które zazwyczaj kosztują niewiele.

Innym sposobem na uruchomienie przestarzałej gry jest zajrzenie do przeglądarek internetowych. Na niektórych stronach można znaleźć tytuły, które mimo swojego wieku nadal są grywalne i to bez potrzeby ściągania ich na komputer – można rozegrać je w wersji online. Jest to świetny pomysł głównie ze względu na oszczędzenie pamięci komputera oraz czasu, który można poświęcić na grę zamiast na próbę jej uruchomienia.

Emulator DosBox

Emulator DosBox to na dobrą sprawę ostateczne rozwiązanie przy próbie uruchomienia starej gry. Niektórych z nich nie da się odpalić samemu, bazując na prostych rozwiązaniach, za to DosBox jest w stanie uruchomić gry i aplikacje, które mogą nie działać poprawnie, są uszkodzone. Wystarczy wejść na stronę wybranego emulatora, wybrać poszukiwaną grę i od razu po kliknięciu powinna się bez większych problemów uruchomić. 

Emulatorów jest znacznie więcej niż sam DosBox, jednak niektóre z nich są starsze i mają już nawet kilkanaście lat. Innym dobry emulatorem jest również Atari800-WinPLus.

Zdj. główne: Alexander Kovalev/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*