Konkurent Twitcha znika z rynku. Co stoi za tą decyzją?

Konkurent Twitcha znika z rynku. Co stoi za tą decyzją?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mixer upadł! Jest decyzja Microsoftu, że projekt ma zostać zakończony już w lipcu. To doskonała wiadomość dla Twitcha.

Ciężko określić, czy zawiódł pomysł, czy realizacja

Mixer ostatecznie pożegna się z widzami i streamerami. To zły okres dla usług streamingowych Microsoftu. Firma nie rezygnuje jednak z inwestycji w tym sektorze.

Microsoftowi zamarzył się własny serwis, na którym będą realizowane streamy o szerokiej tematyce. W zamyśle miała to być konkurencja dla legendarnego już Twitcha. Teraz, po 4 latach funkcjonowania, serwis Mixer przestaje funkcjonować. 

Producent systemu Windows z pewnością odczuje finansowe skutki tej decyzji. Microsoft zdążył zainwestować fortunę w promocję i stworzenie społeczności. Angażowanie znanych w świecie rozrywki wirtualnej figur – na przykład streamerów, takich jak Ninja czy Shroud – wymagało od firmy z Redmond wielu milionów dolarów. To jednak wciąż jedynie ułamek kwot, które zostały poświęcone na techniczne aspekty serwisu i inne działania marketingowe.

Do upadku Mixera mógł przyczynić się Facebook

Świat obiegła informacja, że to Facebook odpowiada za upadek Mixera. Jest to tylko po części prawda – Facebook, jako partner Microsoftu, mógł wywierać pewien wpływ na jego działania. Zlikwidowanie średnio opłacalnego, kosztownego i niezbyt przyjaznego dla użytkowników serwisu, który jednocześnie stanowił bezpośrednią konkurencję dla Facebook Gaming, wydawało się właściwą decyzją. Sam Mixer nie oferował w końcu wielu unikatowych funkcji, chociaż niewątpliwie pełna integracja z Xboksem to rozwiązanie, które doceniło wielu graczy.

Czy Twitch jest niezniszczalny?

Należąca do Amazona platforma wydaje się odporna na wszelkie ataki konkurencji. Wzrost oglądalności w ostatnim okresie jest imponujący, a sama społeczność jest niezwykle zżyta i rozwija się w ogromnym tempie. Wielu streamerów testowało Facebook Gaming – niektórym ta usługa naprawdę przypadła do gustu. Być może brak konkurencji ze strony Mixera przyczyni się do jeszcze lepszej oglądalności.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*