Nowoczesne zajęcia interaktywne dla dzieci

Nowoczesne zajęcia interaktywne dla dzieci
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Edukacja to jeden z najbardziej kluczowych elementów rozwoju dziecka. Wbrew pozorom, nie odbywa się ona wyłącznie w szkole, ale obejmuje całość doświadczeń najmłodszych oraz wszystkie pozyskiwane przez nich kompetencje. Z tego powodu jako rodzic powinieneś zadbać, by Twoja pociecha mogła rozwijać się zarówno w szkole, jak i domowym zaciszu.

Edukacja włączająca

Edukacja włączająca to innowacyjne podejście do rozwoju najmłodszych. Pod tą nazwą kryje się odpowiednie podejście rodziców i nauczycieli, które ma doprowadzić do zwiększenia szans edukacyjnych wszystkich uczniów. Edukacja włączająca stawia sobie za cel zapewnienie dzieciom warunków do rozwoju indywidualnego potencjału, a w konsekwencji stworzenie możliwości pełnego włączenia się w życie społeczne po osiągnięciu dorosłości. Podejście to nie wymaga od uczniów zdobycia identycznych kompetencji, a raczej skupia się na przeprowadzeniu ich przez proces kształcenia niezależnie od różnic. Edukacja włączająca traktuje każde dziecko jako przyszłego obywatela, który, niezależnie od charakteru swoich możliwości i predyspozycji, może być pełnoprawnym członkiem społeczeństwa, realizującym się w dogodny dla siebie sposób.

Materiały wykorzystywane w edukacji włączającej

Podczas dbania o prawidłowy rozwój dziecka, istotne jest dopasowywanie narzędzi i materiałów do potrzeb najmłodszych. Uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej najchętniej uczą się poprzez zabawę w czym pomóc mogą interaktywne zajęcia wykorzystujące otaczającą je technologię. Przykładem może być program kodowanie dla dzieci, który opiera się na zdaniu ekspertów w dziedzinie szkolnictwa. Twierdzą oni, że konieczne jest stwarzanie dzieciom możliwości poznawania świata – a świat, w którym się urodziły, to zdigitalizowane, globalne społeczeństwo z dostępem do Internetu. W takich okolicznościach nauka poprzez zabawę powinna obejmować zagadnienia związane z poszukiwaniem informacji w sieci, kodowaniem, programowaniem, weryfikowaniem pozyskiwanych treści czy cyberbezpieczeństwem.

Dzieci ze specjalnymi potrzebami

Edukacja włączająca nie wyklucza nikogo i dlatego przewiduje również rozwiązania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Odsetek najmłodszych wymagających tego typu pomocy jest wysoki i sięga aż 20%, co znacznie przekracza stereotypowe założenia w tym temacie. Organizacja edukacji dla dzieci ze specjalnymi potrzebami nie jest jednak wcale trudna! Istnieje szereg pomocy naukowych, które doskonale sprawdzą się w pracy z takimi uczniami, chociażby tablice multimedialne dla szkół, które pozwolą na włączenie dzieci w proces nauki i skupią ich uwagę, klocki konstrukcyjne, które pomogą im rozwijać kreatywność i inteligencję czy gry planszowe, wspomagające rozwój wyobraźni i logicznego myślenia.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ron Lach

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*