Słychać mnie wyraźnie? Sprawdź, jaki mikrofon do streamowania wybrać

Słychać mnie wyraźnie? Sprawdź, jaki mikrofon do streamowania wybrać
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie podzespoły komputera to nie wszystko – w wyposażeniu gracza liczą się nawet takie elementy, jak mikrofon. To szczególnie ważne dla streamerów, którzy muszą zadbać o wysoką jakość dźwięku.

Czym powinien się charakteryzować dobry mikrofon do streamowania?

Kryteria wyboru, podobnie jak w przypadku poszczególnych komponentów komputera – karty graficznej czy procesora – są bardzo ważne. Przed kupnem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, od których będzie zależało to, jakiej jakości dźwięk usłyszą znajomi oraz fani „po drugiej stronie mikrofonu”. Istotną kwestią jest także wytrzymałość i żywotność produktu.

Na początku warto zwrócić uwagę na pasmo przenoszenia. Jest to zakres częstotliwości, w którym tłumienie sygnału jest większe niż 3 dB. Do standardowego zastosowania wystarczy zakres od 40 Hz do 16 kHz, jednak szersze pasmo przekłada się na większe możliwości edycji oraz bardziej realistyczne odwzorowanie dźwięku. Pasmo przenoszenia bezpośrednio przekłada się na zakres dźwięków, jakie jest w stanie zebrać dany mikrofon.

Następnym aspektem, który ma znaczenie podczas dokonywania wyboru, jest czułość – z technicznego punktu widzenia jest to stosunek sygnału wyjściowego do danego sygnału na wejściu. To parametr, który daje nam informację na temat tego, jak głośny będzie dźwięk przesyłany do komputera w porównaniu z falami, które trafiają do mikrofonu. 

Warto mieć na uwadze specyficzną skalę tej wartości – aby określić czułość produktu, wykorzystuje się decybele ujemne. Oznacza to, że mikrofon, dla którego ten parametry wynosi na przykład -40 dB, będzie bardziej czuły od modelu oferującego -50 dB. 

Musimy także uważać, by nie wybrać zbyt czułego mikrofonu. Do studia warto wybrać produkt bardziej wrażliwy na dźwięk – pomieszczenia tego typu zazwyczaj są dobrze wyciszone, dzięki czemu szumy z otoczenia nie będą wpływać na jakość nagrania. W przypadku przestrzeni, w których dźwięki inne niż głos mają stosunkowo spore natężenie, warto postawić na nieco mniej czuły mikrofon.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze mikrofonu do streamowania?

Ostatnie elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze mikrofonu streamingowego, to rodzaj obudowy oraz obecność dodatkowych akcesoriów. Konstrukcja powinna nie tylko dobrze chronić moduły odpowiedzialne za pracę urządzenia, lecz także umożliwiać bezpieczne postawienie mikrofonu w dowolnym miejscu. W kwestii wyposażenia mile widzianymi dodatkami są elementy takie jak stabilny stojak, koszyk antywstrząsowy, a także tak zwany pop filtr, którego zadaniem jest eliminacja wstrząsów i zakłóceń.

Mikrofony charakteryzują się dość sporą liczbą różnych cech, o których musimy pomyśleć przed zakupem. Warto odpowiednio przygotować się do tego zadania, by mieć pewność, że postawimy na właściwy produkt.

Najlepsze mikrofony streamingowe – nasze propozycje 

Porównanie wszystkich parametrów w celu znalezienia odpowiedniego rozwiązania może być czasochłonne i problematyczne. Przychodzimy zatem z pomocą – oto polecane przez nas produkty, które znajdą zastosowanie zarówno w studiu, jak i w pokoju, a nawet na zewnątrz, zapewniając znakomitą jakość dźwięku.

  1. SPC Gear SM950T

Pierwsza propozycja to mikrofon do streamingu SPC Gear SM950T. To produkt, który świetnie sprawdzi się w pokoju gracza; jego parametry są idealnie dostosowane do dynamicznej rozgrywki. Jest to mikrofon kardioidalny, zapewniający czyste, wyraźne i wolne od zakłóceń nagrania. 

Dużą rolę odgrywa tutaj wyposażenie – stojak o trzech nogach eliminuje drgania, a piankowy pop filtr skutecznie redukuje natężenie dźwięków z zewnątrz. Sama barwa dźwięku jest ciepła i głęboka. To wszystko powoduje, że SPC Gear SM950T jest świetną propozycją w roli mikrofonu streamingowego.

  1. Accura Fame ACC-M1754

W poszukiwaniu budżetowego rozwiązania, które zapewnia optymalne parametry względem czułości oraz dynamiki dźwięku, warto wziąć pod uwagę mikrofon Accura Fame ACC-M1754. Mimo stosunkowo niskiej ceny, ten mikrofon jest świetną propozycją do streamingu.

Sprzęt oferuje dość szerokie pasmo przenoszenia – od 30 Hz do 20 kHz. Znajdujący się w zestawie dwuramienny stojak pozwala umieścić urządzenie w dowolnym miejscu. Główny moduł odbierający dźwięk jest otoczony gąbką i pop filtrem, które redukują szum i niepożądane dźwięki. To bardzo dobry pomysł na tani mikrofon dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze streamingiem lub szukają opłacalnych rozwiązań.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*